Learn Accounting Quiz, Notes & Technology Articles

Period Costs Quiz Questions and Answers 207 PDF Download

Learn period costs quiz, online cost accounting test 207 for distance learning, online courses. Free accounting MCQs questions and answers to learn period costs MCQs with answers. Practice MCQs to test knowledge on period costs with answers, single rate and dual rate methods, revenue allocation and bundled products, net realizable value method, use of variances, period costs test for online bachelors degree courses distance learning.

Free period costs online course worksheet has multiple choice quiz question: in income statement of merchandising costs, period cost includes all costs which are not related to with choices cost of resale goods, cost of manufacturing goods, timed resale of goods and cost of purchased goods for online interview questions and answers for teaching assistant jobs, teacher jobs and tutoring jobs, study accounting concepts multiple choice questions based quiz question and answers. Period Costs Video

Quiz on Period Costs Worksheet 207 Quiz PDF Download

Period Costs Quiz

MCQ. In income statement of merchandising costs, period cost includes all costs which are not related to

  1. cost of resale goods
  2. cost of manufacturing goods
  3. timed resale of goods
  4. cost of purchased goods

D

Use of Variances Quiz

MCQ. If static budget variance is $38000 and static budget amount is $12000, then an actual result would be

  1. $36,000
  2. $60,000
  3. $26,000
  4. $50,000

D

Net Realizable Value Method Quiz

MCQ. If net realizable value is $20000 and separable costs are $18000, then final sales will be

  1. $20,000
  2. $18,000
  3. $2,000
  4. $38,000

D

Revenue Allocation & Bundled products Quiz

MCQ. Process in which earned revenue is related to specific revenue object, which can cannot trace it in cost effective way is known as

  1. revenue allocation
  2. revenue object
  3. revenue increment
  4. reciprocal revenue

A

Single Rate & Dual Rate Methods Quiz

MCQ. Considering dual rate method, if employees work for 8500 budgeted hours at $120 per hour, and work for 9500 actual hours at $110 per hour, then total cost would be

  1. $2,078,000
  2. $3,078,000
  3. $2,065,000
  4. $3,065,000

C