Learn Accounting Quiz, Notes & Technology Articles

Weighted Average Method Quiz Questions 23 pdf Download

Practice cost accounting MCQ test 23 to learn weighted average method quiz online. Find questions to study bba cost accounting quiz on process costing. Practice MCQs to test knowledge on weighted average method, activity based costing systems, price and efficiency variance, concept of relevance, inventory costing: manufacturing companies,.

Free study guide has multiple choice quiz questions as * if beginning work in process equivalent units are 2500 units, work done in current period equivalent units are 3800 units and ending work in process equivalent units are 5000 then complete equivalent units in current period are with answering options 1800 units, 1500 units, 1300 units and 1500 units to test study skills. For e-learning, study online process costing multiple choice questions based quiz questions and answers.

Quiz on Weighted Average Method - Worksheet 23

Weighted Average Method Quiz

MCQ. * If beginning work in process equivalent units are 2500 units, work done in current period equivalent units are 3800 units and ending work in process equivalent units are 5000 then complete equivalent units in current period are

  1. 1800 units.
  2. 1500 units.
  3. 1300 units.
  4. 1500 units.

C

Activity Based Costing Systems Quiz

MCQ. In an activity based cost system, an activity, unit of work or task with differentiated purposes is classified as

  1. different task.
  2. purpose cost.
  3. an activity.
  4. an allocation cost.

C

Price and Efficiency Variance Quiz

MCQ. Budgeted input price is $50 and price variance is $30 then an actual price is

  1. $100.
  2. $20.
  3. $80.
  4. $60.

C

Concept of Relevance Quiz

MCQ. Kind of costs that has been occurred in past are classified as

  1. unrecorded costs.
  2. recorded costs.
  3. sunk costs.
  4. bunked costs.

C

Inventory Costing: Manufacturing Companies Quiz

MCQ. Contribution margin per unit is $5000, selling price is $1500 and variable manufacturing cost per unit is $1200 then per unit cost of marketing will be

  1. $4,200.
  2. $2,300.
  3. $7,700.
  4. $6,700.

B

DMCA.com Protection Status